Модната еволуција на Скопје – спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Модната еволуција на Скопје – спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Модната еволуција на Скопје – спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Големиот моден викенд во Скопје (FWSK), традиционално доаѓа во својот термин на стартот на есента, што ќе значи уште едно надминување на конвенционалните граници на стилот. И за ова 27. издание продолжува тенденцијата организаторот да  става акцент на темата која одамна тој тим ја лоцира како релевантна, а тоа е одржливоста под слоганот „Улогата на заедницата во свесен дизајн и мода“.

Од 28-ми до 30-ти септември, FWSK ќе го трансформира комплексот Urban Garden во скопскиот Аеродром во раздвижен центар на модата и креативноста. Сепак, ова нема да е само полигон за прикажување на најновите колекции од младите дизајнери за оваа сезона. Тридневната екстраваганција има намера да поттикне значајни разговори, поставувајќи покрај модната писта и простори за работилници, уметност, проекции на филмови и ангажирани разговори кои навлегуваат од интересен агол во актуелната тема за одржливоста во модното царство.

Напорот на FWSK не е само да презентира, туку да ја едуцира, инспирира и придвижува заедницата кон поодржлива иднина. Со нудење на спој на модни ревии, експериментални колекции и необични простори за излагање, FWSK има за цел не само да ја истакне убавината и уметноста на дизајнот, туку и да ја нагласи колективната одговорност на модната индустрија кон нашата планета. Овој настан е етаблиран повик за акција, потсетувајќи ги сите вклучени – од дизајнери до потрошувачи – на критичната улога што ја играат во обликувањето на иднината.

Голден Арт,  со комплексот Урбан Гарден, ја има ценетата титула на генерален покровител и официјална локација за FWSK, обезбедувајќи амбиент кој е и шик и необичен. Со секоја дизајнерска креација што ќе ја освојува пистата, до секој разговор што ја буди мислата за одржлива мода, ова место ветува дека ќе биде епицентар на модните иновации во овие три денови.

“Моден викенд Скопје е повеќе од настан, тоа е движење. Тоа е покана да се нурнете во современата култура за модата, да ги разберете нејзините нијанси и да го славите нејзиниот потенцијал. Затоа, обележете ги вашите календари и бидете дел од ова револуционерно рандеву. Заедно можеме да замислиме и обликуваме иднина каде модата не е само сјај што заслепува, туку и прави разлика„ – истакнуваат организаторите.

27-то издание на Моден викенд Скопје (FWSK) ќе биде настан каде свесниот дизајн го зазема централно место, каде трендовите се значајни, но во обликување на иднината. Да потсетиме, Скопје е еден од водечките градови во овој дел од светот, каде благодарение на FWSK  се истражува подлабоката улога на заедницата во модата и каде што модата станува дијалог за промена.

За деталната програма на тридневниот Моден викенд Скопје, кликнете тука.

 

Оваа обемна и издржана програмата немаше да се реализира без поддршка на нашите пријатели и покровители:

Спојот на модата и одржливоста ќе го презентираме и преку официјалното возило на FWSK – FORD. Елитните модели на брендот, еколошкиот KUGA и електричното чудо Mustang MACH-E, ќе го красат настанот со своето присуство, покажувајќи го врвот на хибридните и електричните иновации.

 

Нашиот нeжен партнер, “Perwoll”, и оваа година е со нас, зошто е познавач на грижата за ткаенините повеќе од шест децении и е шепот на нега и грижа на секоја облека: “Оживејте ја свежината! Започнете го патувањето со Perwoll Renew за трикратно продолжен век на вашата облека”.

 

Суштината на уживањето и начин да ги прославиме сите моменти, се спојува во дружењето со Мартинии, пијалак за најдобро споделено време.

 

Воздухот на FWSK ќе биде надополнет со блескавите мириси од нашиот партнер за убавина, COSMO, одбележувајќи ја сезоната со нивните препознатливи парфеми, зошто Космо, е уживање во убавината на живеењето.

Нашите модели стилизирани од нашиот официјален партнер за коса, Alfaparf Milano Professional, ќе бидат во еден убав и корисен уметнички сојуз со СОУ „Димитар Влахов“. 

Естетските шепотења на Pierre Cardin Cosmetics, во соработка со „School of Beauty ART“, ќе го обојат овој викенд во возвишени нијанси, како момент на откривање на мистериите на беспрекорната шминка.

Прифатете ја вашата вродена елеганција со реномираниот WE CARE – Заземи поза покажи став.

За атмосферата и комфорот на нашите дебати и тркалезни маси ќе се погрижи АЛМАК, кој создава амбиент за промислени дијалози и интелектуална удобност.

Гостите ќе бидат сместени во луксузната прегратка на Hotel Tims, официјалниот хотел на овој настан.

Биди и ти сведок на магичните рефлексии во огледалата на MG ART позади сцената. 

MAYA e официјалната вода на настанот.

Гасто партнер е Amanti паста. 

А Curaprox  – е тука да ни потврди дека здравата насмевка е клуч за успех.

 

За дополнителни прашања, контактирајте не на pr@fashionweekendskopje.mk

 

Skills

,

Posted on

септември 21, 2023

Skills

,

Posted on

септември 21, 2023