Невестински соништа и дизајнерски визии- блескавиот крај на Моден Викенд Скопје

Невестински соништа и дизајнерски визии- блескавиот крај на Моден Викенд Скопје

Последниот ден на 28-то издание на Моден викенд Скопје, кој се одржа вчера, беше голем спектакл со Bridal Fashion Night.

Детска ревија со колекцијата “Нежности” на Minie’s by sisters ја отвори вечерта. Дизајнерките Татјана и Тамара со својата вродена креативност не вратија во суштината на детството. Пистата беше магично царство каде разиграните соништа се сретнаа со елеганцијата на ткаенината, демонстрирајќи дека фантазиите претворени во мода можат елегантно да се вклопат кај најмладите модни ентузијасти. Нивните етерични фустани од тул и прецизно координирани додатоци беа доказ дека сонот на секое девојче може да процвета во прегратка на нежност и елеганција.

Следуваше AlAparel на Наташа Карчева која не понесе на патување низ пустината со колекцијата „Desert Rose“. Оваа линија ја отсликуваше еластичноста на цветот што живее во осаменост, покажувајќи ја убавината и силата што се наоѓаат во ранливоста. Изработени од материјали како свила, шифон и органза, дизајните на Наташа и оддадоа почит на трансформативната моќ на убавината, давајќи длабока претстава за човечката упорност.

Анастасја Трајковска Maison de Couture нè плени со колекцијата „Maxim“. Оваа серија беше размислување за времето, неговата минлива природа и вредноста на моментите. Со својата мешавина на сила и деликатност, колекцијата служеше како потсетник на трајната суштина на женственоста, а секое парче беше симбол за безвременска елеганција.

Anna Veseli Couture ја претстави својата колекција „Бисерно бели соништа“, претворајќи ја пистата во засолниште за невести. Секоја наметка, уникатна и по име и по дизајн, зборуваше за многу прецизно изработка и страст што внесува живот во високата мода. Оваа колекција ѝ вети на секоја невеста трансформација во реалност што го одзема здивот на нејзиниот најдраг ден.

 

Вечерта кулминираше со Фа-Бу од Јагода Пачемска, единствената дизајнерка на фустани од свежо цвеќе, колекција каде токму тоа генијално беше искористено како ткаенина. Овој иновативен пристап на Пачемска не е само модна декларација, туку потсетник на минливата убавина на природата, доловена во ефемерната визија за денот на свадбата.

Последната вечер на Модниот викенд Скопје беше прослава на љубовта, соништата и вечниот танц на модата.

Завесите на 28-то издание на Моден викенд Скопје се спуштени, настан кој започна во East Gate Mall во средината на март, најавувајќи ги Деновите на италијанскиот дизајн и одржливи модни иницијативи.

 

Со промовирање на “бавната мода” и прикажување на македонските брендови преку работилници под капата на Europe House Skopje, pop-up локацијата “Ready, steady…shop!” и серија на ревии и ова издание беше дизајнирано да поттикне подлабока врска помеѓу заедницата и принципите на одржливо живеење преку модата и дизајнот.

 

Настанот ја нагласи посветеноста на Моден викенд Скопје за негување на позитивна и одржлива модна индустрија. Со две фантастични изложби на програмата едната со ДЛУМ, а другата во соработка со Амбасадата на Шпанија, ова издание ја маркираше и раскрсницата на културата, уметноста, традициите и иновацијата, при што настанот уште еднаш ги обедини младите визионери со цел да се редефинира што претставува модата во современото општество. Со својот силен фокус на одржливоста, културната длабочина и динамичната природа на дизајнот, Моден викенд Скопје и оваа сезона беше повеќе од моден приказ. Тој продолжува да биде енергичен дијалог за иднината на модата, етиката и улогата на креативноста во поттикнувањето на промените и потврда за динамичната интеракција на културата, иновациите и одржливоста.

Скопје, благодарение на овој настан е растечки центар за одржлива мода и дизајн, со цврста позицијата на Моден викенд Скопје, како клучна платформа за прикажување на синергијата помеѓу модата, културата, традицијата и одржливоста, поддржана од визионери и институции:

 

Oфицијален пијалок: Campari & Aperol Spritz.

Smart партнер: IQOS.

Бјути партнер: Cosmo.

Официјален мирис: Мартимекс со Версаче, Москино и Ел Сааб.

Официјален партнер за шминка: KIKO Milano, Deborah Milano во соработка со СУГС „Димитар Влахов”.

Официјален партнер за фризурa: Alfaparf Milano Professional во соработка со СУГС „Димитар Влахов”.

Партнер за грижа на ткаенините: Perwoll Renew.

Официјален оброк на моделите се МАТЧ супер фудс. Проектни партнери се Europe House Skopje, Esnaf, Bavaria, MINT FinTech Group, Обуќа Метро, MG ART, KP Chairs, Хотел Тимс, Embryolisse, Аманти паста и вода Маја.

 

Фото: Гјоргиј Ристоски, Горан Бошковски

 

Skills

Posted on

април 3, 2024

Skills

Posted on

април 3, 2024